Η ΗΛΙΟΣΤΑΡ χάρις την μέγιστη αξιοποίηση της ηλιακής ενέργειας εγκατέστησε 10 επιλεκτικούς συλλέκτες 2,50 m2 συνδεδεμένη με boiler λεβητοστασίου 1500L.
![](https://www.iliostar.gr/wp-content/uploads/2019/12/DJI_0257-1170x877.jpg)
![](https://www.iliostar.gr/wp-content/uploads/2019/12/DJI_0257-1170x877.jpg)
Οφέλη από την δουλειά
Σε ένα τουριστικό προορισμό όπως αυτόν των Λουτρών Πόζαρ, η αξιοποίηση της ηλιακής ενέργειας ώστε να παρέχετε νερό για χρήση των αποδυτηρίων όπως και του αναψυκτήριου είναι απαραίτητη
Αποτέλεσμα
Στο μέρος το οποίο έχει γίνει η τοποθέτηση των συλλεκτών υπάρχει σκιά λόγω των δέντρων ένα μεγάλο χρονικό διάστημα της ημέρας, παρόλα αυτά η λειτουργία τους εξακολουθεί να είναι άριστη. Μετά από τακτές επισκέψεις στο χώρο παρατηρήθηκε ότι μετά από χρήση 100-130 ημερησίως η θερμοκρασία του νερού στης 8 η ώρα το απόγευμα (θερινής ώρας) ήταν στους 77oC. Οι πελάτες που έχουν χρησιμοποιήσει τα αποδυτήρια όσο και ο ιδιοκτήτης του αναψυκτήριου είναι ευχαριστημένοι από την εξυπηρέτηση της ΗΛΙΟΣΤΑΡ και των ηλιακών.